Regulamin testów zapachowych Polskiej Ligi Nosework

I. Postanowienia ogólne

  1. Organizatorem testów zapachowych jest Polska Liga Nosework Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 751593, NIP 9721294887, Regon 3815128820 (zwana dalej „Polską Ligą Nosework” lub „Organizatorem”).
  2. Polska Liga Nosework może powierzyć przeprowadzenie testów zapachowych podmiotowi prowadzącemu zajęcia nosework, który zgłosi się do Polskiej Ligii Nosework z wnioskiem o organizację testów zapachowych.
  3. Testy zapachowe organizowane są na zasadach określonych niniejszym Regulaminem (zwanym dalej „Regulaminem”).
  4. Celem testów zapachowych jest sprawdzenie czy pies potrafi znaleźć i w widoczny dla przewodnika sposób oznaczyć próbkę zapachową.
  5. Zespół, który chce brać udział w zawodach, musi zaliczyć odpowiednie testy zapachowe:
    – starty w klasie 0 – zapach cynamonu
    – starty w klasie 1 – zapach cynamonu i pomarańczy
    – starty w klasie 2 i 3 – z zapach cynamonu, pomarańczy i goździka
    – starty w klasie Senior – zapach cynamonu, pomarańczy i goździka
  6. Uczestnictwo w testach zapachowych oznacza wyrażenie zgody na warunki niniejszego Regulaminu.
  7. Testy zapachowe organizowane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  8. Treść niniejszego Regulaminu jest udostępniona na stronie internetowej Polskiej Ligii Nosework oraz w miejscu przeprowadzania testów zapachowych.

II. Słowniczek

W niniejszym Regulaminie pod poniższymi pojęciami należy rozumieć:

zespół – para: przewodnik i pies; zmiana psa i/lub przewodnika traktowana jest jako nowy zespół (oznacza to konieczność zdania testów zapachowych ponownie);

próbka zapachowa – na testach zapachowych używamy próbki w naturalnej postaci (laska cynamonu, ususzona skórka pomarańczy, goździk); każdy z rodzajów zapachów jest traktowany jako osobna próbka zapachowa; podczas testów próbka jest umieszczona w określonym przez Regulamin przedmiocie;

zgłoszenie alarmu – zgłoszenie sędziemu przez przewodnika znalezienia przez psa próbki zapachowej, w sposób słowny wypowiadając hasło „alarm” lub gestem unosząc wyraźnie i wysoko rękę; bezpośrednio przed rozpoczęciem testów zapachowych przewodnik informuje sędziego w jaki sposób będzie zgłaszał alarm

ring – wyznaczony teren, na którym będą rozgrywane testy zapachowe;

linia startowa – wyznaczona w wyraźny sposób linia (np. pomiędzy dwoma pachołkami) określająca początek ringu, po wejściu na ring psa lub przewodnika uruchamiany jest zegar odmierzający czas wyznaczony na znalezienie przez zespół próbki;

restart – ponowne wystartowanie psa w trakcie trwania testu zapachowego, nie powoduje wydłużenia czasu wyznaczonego na znalezienie próbki zapachowej, czy uruchomienia czasu od nowa;

zachowanie awersyjne w stosunku do psa – nakładanie przez przewodnika na psa nadmiernej presji swoją postawą; nieustanne napięcie smyczy/linki lub szarpanie za jej pomocą psa; krzyczenie lub fizyczne znęcanie się nad psem;

dyrektywne przeszukanie – prowadzenie psa po ringu polegające na nadaniu kierunku i prędkości przeszukaniu;

III. Dopuszczenie do testów zapachowych

  1. Do testów zapachowych mogą podchodzić psy powyżej 6 miesiąca życia.
  2. W testach zapachowych mogą brać udział osoby nieletnie za zgodą i pod opieką opiekuna prawnego.
  3. W testach zapachowych mogą brać udział osoby niepełnosprawne; jeżeli stopień niepełnosprawności wpływa na styl pracy lub może stwarzać problem w dostępie do miejsc nieprzystosowanych dla osób niepełnosprawnych, osoby te są proszone o wcześniejszy kontakt z Organizatorem.
  4. W testach zapachowych mogą brać udział niepełnosprawne psy; wyjątkiem są te zwierzęta, którym start sprawia widoczny dyskomfort lub ból (decyzja o wykluczeniu ich z udziału należy do Organizatora/sędziego).
  5. W testach zapachowych mogą brać udziału suki w okresie cieczki wyłącznie za zgodą Organizatora.
  6. Psy w trakcie startu mogą być na lince lub bez (można także zmienić sposób prowadzenia psa w trakcie trwania przebiegu).
  7. Psy mogą startować w ubrankach lub kamizelkach chłodzących
  8. Zabronione jest stosowanie kolczatek, obroży elektrycznych i dławików na całym terenie, gdzie odbywają się testy zapachowe.
  9. Do testów zapachowych dopuszczony zostaje zespół, który zarejestruje się na testy zapachowe w terminie wskazanym w ogłoszeniu o organizowanych testach zapachowych. Rejestracja na testy zapachowe odbywa się poprzez aplikację na stronie https://canela.zone/.

IV. Testy zapachowe

  1. Celem testu zapachowego jest znalezienie przez zespół próbki zapachowej.
  2. Podczas testu zapachowego pies ma do przeszukania 10 przedmiotów (w jednym z nich znajduje się próbka zapachowa, pozostałe przedmioty są puste).
  3. Zadaniem psa jest wskazać przewodnikowi przedmiot z próbką zapachową.
  4. Przewodnik musi formalnie zgłosić sędziemu znalezienie przez psa próbki zapachowej – w sposób słowny wypowiadając hasło „alarm” lub gestem unosząc wyraźnie i wysoko rękę (zgłoszenie alarmu).

V. Przedmioty używane w testach zapachowych

Podczas testów Polska Liga Nosework używa okrągłych przedmiotów wykonanych z PLA o średnicy 10 cm, wysokości 2 cm (przedmioty posiadają na wierzchu kilka otworów umożliwiających wydostanie się zapachu).

VI. Ułożenie przedmiotów na ringu

Podczas testów zapachowych przedmioty są ustawione w dwóch równoległych liniach lub ułożone w okrąg.

VII. Prawa i obowiązki zespołu

  1. Zespół zobowiązany jest stawić się na podaną przez Organizatora godzinę pod wskazanym adresem.
  2. Przewodnik jest zobowiązany stosować się do poleceń Organizatora, sędziego oraz asystentów (również tych przekazanych w mailu organizacyjnym).
  3. Przewodnik decyduje, kiedy rozpoczyna start (ma na przygotowanie się tyle czasu, ile potrzebuje).
  4. Przewodnik podczas trwania startu może wchodzić na ring i swobodnie się po nim poruszać.
  5. Przewodnik może wykorzystać dyrektywne przeszukanie lub w inny sposób wskazywać psu przedmioty do sprawdzenia na ringu (nie może jednak ich dotykać).
  6. Przewodnik może poprosić sędziego, by ten poinformował go w określonym momencie (np. 30 s przed końcem) o pozostałym czasie.
  7. Przewodnik może w dowolnym momencie zapytać sędziego o pozostały czas do końca startu.
  8. W przypadku niezaliczenia testu przewodnik może zapytać sędziego, w którym przedmiocie jest próbka i naprowadzić psa na nią.
  9. Zespół może jednego dnia zdawać testy z wszystkich zapachów, dwóch lub jednego (decyzję o tym przewodnik podejmuje podczas zapisów na testy zapachowe).
  10. Sędzia ma prawo przerwać test zapachowy ze względu na dobrostan psa (np. w przypadku nadmiernego lęku psa lub wyraźnych dolegliwości bólowych).

VIII. Przebieg testów zapachowych

  1. Zespół zdaje osobno każdy z rodzajów zapachów.
  2. Testy odbywają się na ringu, którego granice powinny być wyznaczone w wyraźny sposób.
  3. Podczas testów przewodnik nie zna miejsca ukrycia próbki zapachowej.
  4. Wejście na ring psa lub przewodnika jest równoznaczne z rozpoczęciem startu.
  5. Maksymalny czas na znalezienie próbki zapachowej wynosi 2 minuty.
  6. Przewodnik w momencie, gdy jego zdaniem pies wskazuje próbkę zapachową, zgłasza to sędziemu w sposób słowny wypowiadając hasło „alarm” lub gestem unosząc wyraźnie i wysoko rękę (zgłoszenie alarmu).
  7. Po zgłoszeniu alarmu przewodnik czeka na potwierdzenie lub zaprzeczenie przez sędziego (sędzia potwierdza mówiąc „tak” co oznacza zaliczenie testu lub zaprzecza mówiąc „nie” co jest jednoznaczne z nie zaliczeniem testu).
  8. W sytuacji, gdy wskazanie przez psa jest nieprecyzyjne sędzia może zapytać „gdzie?” (wtedy przewodnik musi wskazać miejsce próbki zapachowej; w tym czasie nie może on komunikować się z psem, w tym poprosić psa o ponowne pokazanie próbki).
  9. Przewodnik dopiero po potwierdzeniu przez sędziego znalezienia próbki zapachowej może nagrodzić psa (może to zrobić na ringu, ale nagroda nie może mieć kontaktu z podłożem i przedmiotami na ringu).
  10. W dowolnym momencie przewodnik może wykonać restart, czyli ponownie wystartować psa. Na czas restartu sędzia nie zatrzymuje stopera odliczającego czas wyznaczony na znalezienia próbki zapachowej.
  11. W wypadku błędnego zgłoszenia alarmu przez przewodnika lub upływie regulaminowego czasu test uznaje się za niezaliczony.

IX. Niepożądane zachowania

  1. Na testach zapachowych zabrania się:
    a) samowolnego wchodzenia (zarówno psa, jak i przewodnika) na obszar ringu;
    b) załatwienia potrzeb fizjologicznych przez psa na ringu;
    c) samowolnego opuszczenia ringu przez psa (o ile nie jest spowodowane rozpracowywaniem stożka zapachowego) i nie reagowanie na przywołanie przewodnika;
    d) zniszczenia przez psa przedmiotów używanych podczas testów zapachowych oraz innych elementów ringu;
    e) zachowania psa mogącego doprowadzić do zniszczenia (nadmierne drapanie, podgryzanie, chwycenie w pysk) przedmiotów używanych podczas testów zapachowych oraz innych elementów ringu;
    f) wyraźnego wskazania psu miejsca ukrycia próbki zapachowej przez przewodnika;
    g) pukania i dotykania przedmiotów na ringu przez przewodnika;
    h) rzucania (lub upuszczenia) na przedmioty oraz ring jedzenia/zabawek;
    i) zachowań awersyjnych w stosunku do psa;
    j) nakładania na niego nadmiernej presji swoją postawą;
    k) nieustannego napięcia smyczy/linki lub szarpania za jej pomocą psa.
  2. Zachowania, określone w ust. 1 powyżej, mogą skutkować upomnieniem lub dyskwalifikacją zespołu przez sędziego.

X. Zaliczenie lub niezaliczenie testów zapachowych

  1. Zaliczenie testu zapachowego ma miejsce, jeżeli pies wskaże bezbłędnie przedmiot z próbką zapachową, a przewodnik zgłosi to formalnie sędziemu (zgłoszenie alarmu).
  2. Niezaliczenie testu zapachowego następuje:
    a) w momencie zgłoszenia alarmu przy niewłaściwym przedmiocie (przewodnik zgłosi sędziemu przedmiot bez próbki zapachowej);
    b) w momencie przekroczenia regulaminowego czasu na przeszukanie;
    c) może być spowodowane dyskwalifikacją wynikającą z zabronionych zachowań (ujętych w Regulaminie).

XI. Opłata za udział w testach zapachowych

  1. Udział w testach zapachowych jest odpłatny.
  2. Opłata startowa za test z jednego zapachu wynosi 35 zł, za wszystkie trzy zapachy 70 zł.
  3. Opłata startowa jest pobierana podczas zapisów na testy zapachowe.
  4. W przypadku rezygnacji zespołu z testów zapachowych przed ich przeprowadzeniem, opłaty nie będą zwracane, ani przenoszone na kolejne imprezy.

XII. Postanowienia końcowe

  1. Wszelkie informacje o testach zapachowych zawarte w jakichkolwiek materiałach promocyjnych i reklamowych mają jedynie charakter pomocniczy. Informacjami wiążącymi są postanowienia niniejszego Regulaminu.
  2. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu testów zapachowych w trakcie ich trwania po uprzednim poinformowaniu o tym fakcie Uczestników.
  3. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem Regulaminu, Polska Liga Nosework ma prawo do jego wiążącej wykładni.
  4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
  5. Autorem Regulaminu, w tym przebiegu (metody przeprowadzenia/organizacji) testów zapachowych, jest Piotr Awencki. Regulamin jest chroniony prawem autorskim, a jego nieuprawnione kopiowanie będzie traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji, skutkujący odpowiedzialnością odszkodowawczą.
  6. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.