Regulamin zawodów Polskiej Ligi Nosework

I. Postanowienia ogólne

  1. Polska Liga Nosework Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 751593, NIP 9721294887, Regon 3815128820 (zwana dalej „Polską Ligą Nosework”) to klub sportowy, którego celem jest promowanie sportu kynologicznego jakim jest nosework.
  2. Polska Liga Nosework realizuje swój cel poprzez organizowanie zawodów, seminariów, pokazów, zabaw integracyjnych i gier miejskich oraz zrzeszanie zawodników i klubów pod szyldem Polskiej Ligi Nosework.
  3. Polska Liga Nosework organizuje trzy rodzaje zawodów – mistrzowskie, pucharowe oraz treningowe. Podczas zawodów mogą być rozgrywane różne kategorie, które dodatkowo mogą być podzielone na różne stopnie trudności (klasy).
  4. Zawody rangi mistrzowskiej ogłaszane są z góry na dany sezon (rok kalendarzowy), a zawody pucharowe i treningowe z wyprzedzeniem minimum miesięcznym.
  5. Każdy zespół może uzyskać awans do wyższych klas w poszczególnych kategoriach oraz zdobyć tytuł Champion, Grand Champion i Mistrz Polskiej Ligi Nosework.
  6. Punkty zdobyte w zawodach rangi mistrzowskiej są uwzględniane w rankingu Polskiej Ligi Nosework, na podstawie którego przyznawany jest na koniec sezonu tytuł Mistrza Polskiej Ligi Nosework.
  7. Zawody pucharowe każdorazowo rozgrywane są o puchar ufundowany specjalnie na tę okazję, a punkty na nich zdobyte nie są uwzględniane w rankingu Polskiej Ligi Nosework (chyba, że ranking nie wyłoni mistrza Polskiej Ligi Nosework – patrz Zasady przyznawania tytułu Mistrz Polskiej Ligi Nosework). Zawody treningowe mogą zawierać odstępstwa od niniejszego Regulaminu i mają na celu zdobywanie doświadczenia przez biorące w nich zespoły.
  8. Polska Liga Nosework pracuje na naturalnych zapachach (laska cynamonu, skórka pomarańczy, goździk). Próbka zapachowa może być zarówno w naturalnej postaci oraz pod postacią innego nośnika wcześniej przygotowanego w określony sposób.
  9. Polska Liga Nosework może powierzyć przeprowadzenie zawodów podmiotowi prowadzącemu zajęcia nosework, który zgłosi się do Polskiej Ligi Nosework z wnioskiem o organizację zawodów.
  10. Zawody organizowane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie (zwanym dalej „Regulaminem”).
  11. Uczestnictwo w zawodach oznacza wyrażenie zgody na warunki niniejszego Regulaminu.
  12. Treść niniejszego Regulaminu jest udostępniona na stronie internetowej Polskiej Ligi Nosework oraz w miejscu przeprowadzania zawodów.
  13. Polska Liga Nosework, oprócz zawodów, zastrzega sobie możliwość organizowania gier i zabaw z zasadami ujętymi w osobnych regulaminach.

II. Słowniczek

W niniejszym Regulaminie pod poniższymi pojęciami należy rozumieć:

zespół – para: przewodnik i pies; zmiana psa i/lub przewodnika traktowana jest jako nowy zespół (oznacza to konieczność ponownego zdania testów zapachowych; startów w klasie 0 i ponowne uzyskiwanie awansów do klas wyższych).

próbka zapachowa – próbka zarówno w naturalnej postaci (laska cynamonu, ususzona skórka pomarańczy, goździk), jak i inny nośnik (bawełniany patyczek do czyszczenia uszu, podkładka filcowa, sznurek konopny/bawełniany, kawałek drewna itp.) nasączony naturalnym zapachem (w odpowiedni sposób przygotowany). W klasach 0-2 i na testach zapachowych są tylko naturalne próbki, inne nośniki zapachu mogą być w klasie 3.

czas odłożenia próbki zapachowej – czas upływający od momentu umieszczenia jej na ringu do momentu startów na zawodach w danej kategorii i klasie.

minimalny wymiar próbki zapachowej – zależny od rodzaju próbki zapachowej – w przypadku naturalnego nośnika powinien być to pasek o długości nie mniejszej niż 0,5 cm; w przypadku innego nośnika powinien być to pasek o długości nie mniejszej niż 1 cm (nie ma ograniczeń co do maksymalnych rozmiarów próbki).

teren zawodów – zarówno ringi, na których odbywać się będą zawody, jak również miejsce oczekiwania na start/ogłoszenie wyników itd. Na terenie zawodów:

  • nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu oraz osoby naruszające porządek publiczny;
  • nie mogą przebywać zwierzęta agresywne, które swym zachowaniem mogą stworzyć realne zagrożenie dla innych uczestników;
  • obowiązuje całkowity zakaz przekazywania sobie informacji o ringu i przebiegu zawodów (poza wyznaczonymi strefami); łamanie tego zakazu może skutkować dyskwalifikacją, czasowym lub dożywotnim zakazem udziału w imprezach organizowanych przez Polską Ligę Nosework;
  • zostaną wyznaczone ringi (miejsca, gdzie odbywać będą się testy i przeszukania); wstęp na ring jest możliwy jedynie za zgodą sędziego/organizatora, a poruszanie się po nim musi się odbywać zgodnie z jego wytycznymi;
  • zostaną wyznaczone strefy, w których zespoły będą oczekiwać na start lub po nim; samowolne ich opuszczanie może skutkować dyskwalifikacją, czasowym lub dożywotnim zakazem udziału w imprezach organizowanych przez Polską Ligę Nosework.

ring – wyznaczony teren, na którym będzie rozgrywana dana konkurencja; wielkość ringu jest zależna od klasy i kategorii; granice ringu powinny być wyznaczone w wyraźny sposób za pomocą pachołków lub innych charakterystycznych odnośników (np. drzew, ściany itp.); w najbliższej okolicy ringu (o jej wielkości decyduje sędzia) zabronione jest przebywanie innych zespołów poza tym, który aktualnie startuje oraz osób postronnych; przed startem każdy z zawodników zostanie poinformowany o granicach ringu; samowolne wchodzenie na ring przewodnika lub psa jest zabronione.

czysty przebieg – bezbłędne wskazanie przez zespół wszystkich próbek podczas startu.

zgłoszenie alarmu – zgłoszenie sędziemu przez przewodnika znalezienia przez psa próbki zapachowej, w sposób słowny wypowiadając hasło „alarm” lub gestem unosząc wyraźnie i wysoko rękę; bezpośrednio przed rozpoczęciem startu na danym ringu przewodnik informuje sędziego w jaki sposób będzie zgłaszał alarm.

linia startowa – wyznaczona w wyraźny sposób linia (np. pomiędzy dwoma pachołkami) określająca początek ringu, po wejściu na ring psa lub przewodnika uruchamiany jest zegar odmierzający czas wyznaczony na znalezienie przez zespół próbki;

restart – ponowne wystartowanie psa w trakcie trwania startu na danym ringu, nie powoduje wydłużenia czasu wyznaczonego na znalezienie próbki zapachowej, czy uruchomienia czasu od nowa;

zakres „tak” – obszar w którym sędzia zalicza oznaczenie próbki zapachowej nawet, gdy nie jest precyzyjne; wyznaczając go sędzia powinien sugerować się pracą (rozpracowywaniem stożka zapachowego) i pewnością psa w oznaczeniu o ile umiejscowienie próbki zapachowej może faktycznie sugerować, że jest w wskazanym miejscu wyraźnie wyczuwalny zapach; zakres „tak” ma zastosowanie zarówno przy próbkach niedostępnych, jak i dostępnych

dyrektywne przeszukanie – prowadzenie psa po ringu polegające na nadaniu kierunku i prędkości przeszukaniu;

III. Dopuszczenie do zawodów

  1. Do startów w klasie 0 dopuszczone są psy, które ukończyły 6 miesięcy.
  2. Do startów w klasie 1 dopuszczone są psy, które ukończyły 8 miesięcy.
  3. Do startów w kasach 2-3 dopuszczone są psy, które ukończyły 12 miesięcy.
  4. Zespół, który chce brać udział w zawodach, musi zaliczyć odpowiednie testy zapachowe:
    • starty w klasie 0 – zapach cynamonu
    • starty w klasie 1 – zapach cynamonu i pomarańczy
    • starty w klasie 2 i 3 – zapach cynamonu, pomarańczy i goździka
    • starty w klasie Senior – zapach cynamonu, pomarańczy i goździka
  5. Warunkiem startu w wyższej klasie, oprócz zaliczenia odpowiedniego testu zapachowego, jest również zaliczenie odpowiedniej liczby czystych przebiegów w klasie niższej. Wyjątkiem jest klasa Senior, w której warunkiem startu jest osiągnięcie odpowiedniego wieku i zaliczenie odpowiednich testów.
  6. W zawodach mogą brać udział osoby nieletnie za zgodą i pod opieką opiekuna prawnego.
  7. W zawodach mogą brać udział osoby niepełnosprawne; jeżeli stopień niepełnosprawności wpływa na styl pracy lub może stwarzać problem w dostępie do miejsc nieprzystosowanych dla osób niepełnosprawnych, osoby te są proszone o wcześniejszy kontakt z organizatorem.
  8. W zawodach mogą brać udział niepełnosprawne psy; wyjątkiem są te zwierzęta, którym start sprawia widoczny dyskomfort lub ból (decyzja o wykluczeniu ich z udziału należy do organizatora/sędziego).
  9. W zawodach nie mogą brać udziału suki w okresie cieczki, w ciąży oraz karmiące.
  10. Psy w trakcie startu mogą być na lince lub bez (można także zmienić sposób prowadzenia psa w trakcie trwania przebiegu).
  11. Psy mogą startować w ubrankach lub kamizelkach chłodzących.
  12. Na terenie zawodów zabronione jest stosowanie kolczatek, obroży elektrycznych i dławików. Zabrania się także stosowania jakichkolwiek innych metod awersyjnych.
  13. Na teren zawodów zabronione jest wnoszenie własnych próbek zapachowych używanych w Polskiej Lidze Nosework. Zawodnik może wprowadzić psu dodatkowy zapach (tzw. rozgrzewkowy), który będzie mu służył do przygotowania do startu psa.
  14. Do zawodów dopuszczony zostaje zespół, który spełnia wymogi określone w niniejszym Regulaminie i zarejestruje się na zawody w terminie wskazanym w ogłoszeniu o organizowanych zawodach. Rejestracja na zawody odbywa się poprzez aplikację na stronie https://canela.zone/.

IV. Ogólne zasady zawodów

  1. Zawody odbywają się w 4 kategoriach, każda z kategorii ma 4 poziomy trudności (4 klasy). Wyjątkiem jest klasa Senior, która jest przeznaczona dla psów powyżej 8. roku życia i jest rozgrywana we wszystkich kategoriach.
  2. Awans do wyższej klasy zespół uzyskuje, gdy posiada zaliczony test zapachowy (klasa 0 – laska cynamonu; klasa 1 – suszona skórka pomarańczy; klasa 2 – goździk) oraz gdy w danej klasie uzyska dwa „czyste” przebiegi.
  3. Zespół może startować dowolną ilość razy w każdej z klas, jednak po starcie w klasie wyższej nie ma możliwości ponownego startu w niższej w tej samej kategorii.
  4. Podczas jednych zawodów:
    • pies może wystartować we wszystkich kategoriach;
    • zespół może odbyć maksymalnie 4 starty (nie wliczając w to testów zapachowych o ile te nie odbywają się tego samego dnia, co starty w zawodach);
    • ten sam pies nie może startować w tej samej klasie i kategorii z różnymi przewodnikami;
    • ten sam przewodnik nie może startować w tej samej klasie i kategorii z różnymi psami.
  5. Przed rozpoczęciem startów w swojej klasie zespół nie może przebywać na terenie zawodów (poza wyznaczoną strefą parkowania).
  6. Zespół jest zobligowany do opuszczenia terenu zawodów po wręczeniu nagród w swojej klasie, a przed rozpoczęciem startów kolejnej klasy.
  7. Podczas rozgrywania zawodów zespól może poruszać się wyłącznie w strefach wyznaczonych przez organizatorów.
  8. Sędzia ma prawo przerwać start oraz wykluczyć psa z zawodów ze względu na jego dobrostan (np. paniczny lęk, problemy zdrowotne).
  9. W wyjątkowych sytuacjach podczas trwania startu, gdy ten zostanie zakłócony (np. wtargnięcie na ring innego psa, wybuch petardy w pobliżu itp.), sędzia może zatrzymać czas, by pozwolić zespołowi ponownie przygotować się do przeszukania. W takim wypadku zespół musi opuścić teren ringu, a ponowne przekroczenie jego granic wznowi przeszukanie (czas ponownie zostanie uruchomiony).

V. Odprawa przed zawodami

  1. Przed rozpoczęciem startów odbywa się oficjalna odprawa dla zawodników.
  2. Obecność na odprawie jest obowiązkowa. W wypadku, gdy przewodnik nie może wziąć w niej udziału powinien o tym poinformować sędziego lub organizatora zawodów.
  3. Podczas odprawy sędzia sprawdza listę obecności oraz objaśnia reguły zawodów (sposób poruszania się po terenie, przypomina stosowne przepisy regulaminu itd.).
  4. Podczas odprawy sędzia oprowadza przewodników po terenie zawodów pokazując im ringi oraz informując jak należy się poruszać przed i po starcie, gdzie oczekiwać na swoją kolej itp.
  5. Podczas odprawy przewodnik zostaje „zapoznany z ringami”; w tym czasie może wejść na omawiany ring oraz zadawać pytania odnośnie ringu.
  6. Informacje odnośnie użytych zwodniczych zapachów sędzia udziela po zakończonych startach.
  7. Podczas odprawy psy powinny zostać w miejscu oczekiwania.
  8. Podczas omawiania ringu zabronione jest wejście na niego z psem lub zbyt bliskie podejście psa do ringu.

VI. Ogólne zasady podczas startów

  1. Przewodnik ma obowiązek ustawić psa na wprost linii startowej.
  2. Przekroczenie linii ringu przez psa lub przewodnika powoduje rozpoczęcie liczenia czasu. Czas jest liczony do momentu odnalezienia ostatniej próbki lub zakończenia przeszukania przez przewodnika słowem „pusto” (w przypadku nieznanej liczby próbek).
  3. W dowolnej chwili przewodnik może ponownie wystartować psa (restart), jednak nie powoduje to zatrzymania (ani zerowania) czasu.
  4. Przewodnik zgłasza sędziemu znalezienie próbki zapachowej w sposób słowny wypowiadając hasło „alarm” lub gestem unosząc wyraźnie i wysoko rękę.
  5. Przewodnik przed startem ma obowiązek poinformować sędziego o sposobie zgłaszania alarmu.
  6. Po zgłoszeniu alarmu przez przewodnika, sędzia zaprzecza (mówiąc „nie”) lub potwierdza (mówiąc „tak”) miejsce znajdowania się próbki zapachowej.
  7. W przypadku wątpliwości sędzia ma prawo zapytać „gdzie?”, a przewodnik powinien wskazać miejsce próbki (dopiero po tym sędzia mówi „tak” lub „nie”). Przewodnik nie może w tym czasie wydać psu polecenia wskazania ponownie próbki zapachowej.
  8. Przewodnik nie może nagrodzić psa przed potwierdzeniem przez sędziego zgłoszenia miejsca ukrycia próbki.
  9. Zabrania się trzymania psa na rękach (wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ten sposób ułatwia mu wejście na trudnodostępne miejsce). Trzymanie psa przy miejscu schowania próbki zapachowej będzie traktowane jako „wyraźne wskazanie psu miejsca ukrycia próbki zapachowej przez przewodnika” i oznaczać będzie dyskwalifikację.
  10. Przewodnik może podsadzić psa umożliwiając mu wejście na trudnodostępne miejsce.
  11. Zabrania się dotykania przedmiotów na ringu przez przewodnika bez zgody sędziego.
  12. Przewodnik ma prawo dotknąć i/lub przytrzymać (za zgodą sędziego) przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, wywołujące lęk u psa. Zgodę powinien uzyskać podczas zapoznania się z ringiem.
  13. W sytuacji zagrożenia zdrowia psa (np. gdy element ringu może spaść na niego) zakaz dotykania przedmiotów na ringu nie obowiązuje.
  14. W wypadku, gdy pies nie wykazał wyraźnego zainteresowania miejscem ukrycia próbki zapachowej (nie nastąpiła zmiana w zachowaniu – zatrzymanie, węszenie itp.), a przewodnik je wskazał, sędzia ma prawo tego nie uznać. Samo wskazanie miejsca ukrycia próbki zapachowej przez przewodnika i zgłoszenie „alarmu” będzie traktowane jako „wyraźne wskazanie psu miejsca ukrycia próbki zapachowej przez przewodnika” i oznaczać będzie dyskwalifikację.
  15. Przewodnik powinien zgłosić alarm bezpośrednio po zainteresowaniu się lub wskazaniu miejsca ukrycia próbki zapachowej przez psa.
  16. Przewodnik może wykorzystać dyrektywne przeszukanie lub w inny sposób wskazywać psu przedmioty do sprawdzenia na ringu (nie może jednak ich dotykać).

VII. Kategorie i klasy

  1. Zawody Polskiej Ligi Nosework odbywają się z podziałem na kategorie, które mogą różnić się zasadami ich rozgrywania.
  2. Kategorię dzielimy na:
    • teren
    • pomieszczenia
    • przedmioty
    • pojazdy
  3. Zespół może startować we wszystkich kategoriach lub tylko w wybranej.
  4. W każdej z kategorii zespół może awansować do wyższej klasy oraz uzyskać tytuł Champion.
  5. Klasy są wyznacznikiem poziomu zaawansowania zespołu.
  6. Awans do klasy wyższej jest możliwy po uzyskaniu dwóch czystych przebiegów w jednej kategorii i po zdaniu odpowiednich testów zapachowych.

Zespół może startować dowolną ilość w tej samej klasie, jednak po starcie w klasie wyższej nie może ponownie startować w niższej klasie

Klasa 0

  1. cechy charakterystyczne:
    • używany zapach – cynamon
    • dla psów powyżej 6 miesiąca życia
    • liczba próbek – 1
    • przewodnik zna liczbę próbek
    • limit czasu: 2 minuty
    • czas jest zatrzymany po zgłoszeniu przez przewodnika znalezienia próbki
    • liczba przedmiotów w kategorii Przedmioty: 15
    • liczba pojazdów w kategorii Pojazdy: 1
    • dyskwalifikacja za drugi fałszywy „alarm”
  2. umiejętności, które będą sprawdzane na ringach:
    • próbki blisko linii startowej
    • próbki w rogu
    • dopracowanie na dużym przedmiocie
  3. poziom trudności – Klasa 0 przeznaczona jest dla psów i przewodników  zaczynających przygodę z noseworkiem, o niskim poziomie trudności.
  4. umiejscowienie próbek w poszczególnych kategoriach:

Teren/Pomieszczenia

  • próbka jest umieszczona w sposób umożliwiający psu dostęp do niej;
  • próbka nie może być „zawieszona” (np. umieszczona na sznurku, który nie ma bezpośredniej styczności ze ścianą);
  • próbki nie wolno umieszczać w ziemi, podłodze (itp.), ani bezpośrednio przy nich;
  • próbki należy umieścić w sposób utrudniający (najlepiej uniemożliwiający) chwycenie ich w zęby;
  • próbki nie wolno „świadomie zanieczyszczać” innymi naturalnymi zapachami (np. umieszczając ją w wodzie, ziemi, korze, kwiatach itp.).

Przedmioty

  • dopuszczalne przedmioty – pudełka plastikowe, metalowe, drewniane, wykonane z PLA lub kartonowe oraz kominki zapachowe;
  • przedmioty powinny mieć duży otwór lub kilka małych znajdujących się na górze i dostępnych dla psów;
  • przedmioty powinny posiadać płaską podstawę utrudniającą wywrócenie;
  • przedmioty powinny być ustawione na ziemi/podłodze na której będą widoczne (zabrania się umieszczania ich w wysokiej trawie itp.);
  • przedmioty powinny być ustawione w sposób usystematyzowany (np. rzędach, okręgu, prostokącie);
  • zabronione jest używanie małych przedmiotów (np. długopis, spinacz);
  • zabronione jest używanie przedmiotów okrągłych, rurek i innych, które łatwo wprawić w ruch;
  • zabronione jest używanie przedmiotów codziennego użytku (ubrań, obuwia, toreb, sprzętu rtv itp.).

Pojazdy

  • sugerowany pojazd to samochód osobowy (każdy inny typ pojazdu może być dopuszczony tylko za zgodą zarządu Polskiej Ligi Nosework);
  • próbka powinna być umieszczona tak, by pies miał do niej dostęp
  • zabrania się umieszczania jej pod podwoziem (nie dotyczy linii karoserii) oraz w nadkolu;
  • pojazd nie powinien być nagrzany i w miarę możliwości nie powinien stać bezpośrednio na słońcu.

Ocena współpracy przewodnika i psa – podczas oceny w tej klasie należy brać pod uwagę i przyznawać punkty ujemne za:

  • wyraźne błędy w pracy przewodnika (blokowanie psa ciałem, przerywanie węszenia, wpadanie na przedmioty itp.);
  • opuszczenie ringu przez psa i niereagowanie na przywołanie (w przypadku, gdy pies nie wróci  – dyskwalifikacja);
  • w przypadku stosowania awersji np. szarpania za szelki/obrożę, ciągnięcia psa itp. – dyskwalifikacja.

Klasa 1

  1. cechy charakterystyczne:
    • używane zapachy – kora cynamonu i suszona skórka pomarańczy
    • dla psów powyżej 8. miesiąca życia
    • możliwe rozproszenia w postaci zwodniczego zapachu (w postaci kawy, pieprzu czarnego, anyżu, owocu jałowca, kardamonu, oregano)
    • liczba próbek – od 2 do 3 (próbki mogą być jednego zapachu lub obu)
    • przewodnik zna liczbę próbek
    • limit czasu: 4 minuty
    • czas jest zatrzymany po zgłoszeniu przez przewodnika znalezienia ostatniej próbki
    • dopuszczalna liczba przedmiotów w kategorii Przedmioty: 15-20
    • dopuszczalna liczba pojazdów w kategorii Pojazdy: 2-3
    • dyskwalifikacja za drugi fałszywy „alarm”
  2. umiejętności, które będą sprawdzane na ringach:
    • umiejętności z klasy 0
    • próbki przy podłożu
    • umiejętności pracy z próbkami wielokrotnymi
    • umiejętność radzenia sobie z zapachami zwodniczymi
  3. poziom trudności – Klasa 1 przeznaczona jest dla zespołów średniozaawansowanych, poziom trudności umiarkowany. Podczas rozgrywania zawodów sędzia powinien sprawdzić umiejętność ignorowania zwodniczych zapachów (powinny się one znajdować przynajmniej na jednym z ringów).
  4. umiejscowienie próbek w poszczególnych kategoriach:

Teren/Pomieszczenia

  • próbkę należy umieścić w sposób umożliwiający dostęp do niej psa (maksymalnie na wysokości 1 metra); podczas umieszczania próbki zapachowej sędzia powinien wziąć pod uwagę rozmiary najmniejszego psa zgłoszonego do tej kategorii;
  • próbki można umieszczać bezpośrednio przy podłożu, jednak nie w nim;
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 2 metry;
  • próbki należy umieścić w sposób utrudniający (najlepiej uniemożliwiający) chwycenie ich w zęby;
  • próbki nie wolno „świadomie zanieczyszczać” innymi naturalnymi zapachami (np. umieszczając je w wodzie, ziemi, korze, kwiatach itp. wyjątek stanowi kategoria „przedmioty”, które mogą być wypełnione ziemią lub wodą);
  • próbka nie może być „zawieszona” (np. umieszczona na sznurku, który nie ma bezpośredniej styczności ze ścianą);

Przedmioty

  • dopuszczalne przedmioty – przedmioty używane w klasie 0; pudełka (z klasy 0) wypełnione ziemią/sianem/trocinami/itp. (próbka powinna być umieszczona maksymalnie pod 0,5 cm warstwą wypełnienia pudełka); kartony (bez otworów, ale z możliwością wydostawania się zapachu przez szczeliny); pudełka z jednym małym otworem (minimalna średnica 3 mm) ustawione tak, by był on dostępny; obuwie;
  • przedmioty powinny posiadać otwór dostępnych dla psów (wyjątkiem są pudełka kartonowe);
  • przedmioty powinny posiadać płaską podstawę utrudniającą wywrócenie;
  • przedmioty powinny być ustawione na ziemi/podłodze na której będą widoczne (zabrania się umieszczania ich w wysokiej trawie itp.);
  • przedmioty powinny być ustawione w sposób usystematyzowany (np. rzędach, okręgu, prostokącie);
  • zabronione jest używanie małych przedmiotów (np. długopis, spinacz);
  • zabronione jest używanie przedmiotów okrągłych, rurek i innych, które łatwo wprawić w ruch;
  • zabronione jest używanie przedmiotów codziennego użytku (np. ubrań, toreb, sprzętu rtv itp.);

Pojazdy

  • próbkę zapachową można umieścić w samochodach osobowych, przyczepach oraz pojazdach typu rower, skuter, hulajnoga, taczka, kosiarka do trawy itp.;
  • próbka powinna być umieszczona tak, by pies miał do niej dostęp;
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 2 metry;
  • zabrania się umieszczania jej pod podwoziem (nie dotyczy linii karoserii);
  • zalecane jest, by na jednym pojeździe była jedna próbka (wyjątkiem jest pojazd którego długość przekracza 3 metry);

Ocena współpracy przewodnika i psa – podczas oceny w tej klasie należy brać pod uwagę i przyznawać punkty ujemne za:

  • brak odpowiedniego poruszania się przewodnika (stanie w miejscu, napieranie na psa, wywieranie swoją postawą presji – o ile wymiary lub rodzaj ringu nie wymusza tego);
  • zaczepianie asystentów/sędziego przez psa;
  • wysoki stopień pobudzenia psa objawiający się „zabawą”, chwytaniem w zęby lub niszczeniem przedmiotów/miejsc na ringu (także bez próbki zapachowej);
  • zachowania ujęte w klasie 0.

Klasa 2

  1. cechy charakterystyczne:
    • używane zapachy – kora cynamonu, suszona skórka pomarańczy i goździk
    • dla psów powyżej 12. miesiąca życia
    • możliwe rozproszenia w postaci zwodniczego zapachu (w postaci bazylii, liścia laurowego, gałki muszkatołowej, mało aromatycznego jedzenia, sierści zwierząt oraz zapachów zwodniczych używanych w klasie 1)
    • liczba próbek – od 1 do 5 (próbki mogą być jednego zapachu, dwóch lub trzech)
    • przewodnik nie zna liczby próbek
    • limit czasu: 6 minut
    • czas jest zatrzymany po zgłoszeniu przez przewodnika (słowem „pusto”) zakończenia przeszukania
    • próbki mogą być bezpośrednio niedostępne dla psa
    • dopuszczalna liczba przedmiotów w kategorii Przedmioty: 20-25
    • dopuszczalna liczba pojazdów w kategorii Pojazdy: 1-4
    • dyskwalifikacja za drugi fałszywy „alarm”
  2. umiejętności, które będą sprawdzane na ringach:
    • umiejętności z klas niższych
    • próbki w podłożu
    • umiejętności pracy z próbkami ułożonymi blisko siebie
    • umiejętność radzenia sobie z próbkami niedostępnymi
  3. poziom trudności – Klasa 2 przeznaczona jest dla zespołów zaawansowanych, poziom trudności wysoki. Podczas rozgrywania zawodów sędzia powinien sprawdzić umiejętność wyszukiwania próbek niedostępnych oraz rozpracowywania stożków próbek umieszczonych blisko siebie  (powinny się one znajdować przynajmniej na jednym z ringów).
  4. umiejscowienie próbek w poszczególnych kategoriach:

Teren/Pomieszczenia

  • próbka może być bezpośrednio niedostępna dla psa (maksymalnie na wysokości 2 metrów);
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 1 metr;
  • próbki mogą być „świadomie zanieczyszczone” naturalnym zapachem (ziemią, korą);
  • próbki mogą być umieszczone bezpośrednio w podłożu (np. lekko przykryte ziemią/piaskiem, schowane w szparze podłogi); próbki należy umieścić w sposób łatwy do odtworzenia (w przypadku uszkodzenia miejsca ukrycia przez psa) oraz blisko pionowych powierzchni (np. ściany lub dużego przedmiotu w odległości nie większej niż 0.5 metra);
  • próbka nie może być „zawieszona” (np. umieszczona na sznurku, który nie ma bezpośredniej styczności ze ścianą);
  • próbki można umieszczać blisko zbiorników wodnych, źródeł ciepła i innych czynników wpływających na rozchodzenie i kumulację zapachu;

Przedmioty

  • dopuszczalne przedmioty – przedmioty używane w klasach niższych; pudełka (z klasy 0) wypełnione wodą/ziemią/sianem/trocinami/itp. (próbka powinna być umieszczona maksymalnie pod 3 cm warstwą wypełnienia pudełka); torby/plecaki, walizki (próbka umieszczona tak, by zapach wydostawał się przez niedomknięty suwak itp.);
  • przedmioty powinny posiadać otwór lub szczelinę dostępną dla psów (wyjątkiem są pudełka kartonowe) przez którą może wydobywać się zapach;
  • przedmioty powinny posiadać płaską podstawę utrudniającą wywrócenie;
  • przedmioty powinny być ustawione w sposób usystematyzowany (np. rzędach, okręgu, prostokącie);
  • przedmioty powinny być ustawione na ziemi/podłodze na której będą widoczne (zabrania się umieszczania ich w wysokiej trawie itp.);
  • zabronione jest używanie małych przedmiotów (np. długopis, spinacz);
  • zabronione jest używanie przedmiotów okrągłych, rurek i innych, które łatwo wprawić w ruch;
  • zabronione jest używanie przedmiotów  typu ubranie, sprzęt rtv itp.;

Pojazdy

  • próbkę zapachową można umieścić w samochodach osobowych, przyczepach oraz pojazdach typu rower, skuter, hulajnoga, taczka, kosiarka do trawy itp.;
  • próbka może być niedostępna bezpośrednio dla psa;
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 1 metr;
  • próbka może znajdować się pod podwoziem pojazdu (maksymalnie 5 centymetrów od krawędzi); należy pamiętać, by jej usytuowanie nie stanowiło zagrożenia dla psa (np. zaklinowania głowy podczas próby dostania się blisko próbki);
  • na jednym pojeździe może znajdować się więcej niż jedna próbka zapachowa (z zachowaniem dystansu między nimi minimum jednego metra);

Ocena współpracy przewodnika i psa – podczas oceny w tej klasie należy brać pod uwagę i przyznawać punkty ujemne za:

  • wybieganie psa z ringu (z wyjątkiem wyraźnego rozpracowywania stożka zapachowego);
  • brak zachowania kąta i dystansu przez przewodnika (o ile rodzaj lub wymiary ringu nie wymuszają tego);
  • zachowania ujęte w klasie 0 i 1.

Klasa 3

  1. cechy charakterystyczne:
    • używane zapachy – kora cynamonu, suszona skórka pomarańczy i goździk
    • dla psów powyżej 12. miesiąca życia
    • możliwe rozproszenia w postaci zwodniczego zapachu (w postaci aromatycznego jedzenia, ziela angielskiego oraz zapachów zwodniczych używanych w klasach niższych)
    • liczba próbek – od 0 do 5 (próbki mogą być jednego zapachu, dwóch lub trzech)
    • przewodnik nie zna liczby próbek
    • limit czasu: 8 minut
    • czas jest zatrzymany po zgłoszeniu przez przewodnika (słowem „pusto”) zakończenia przeszukania
    • próbki mogą być wiszące
    • próbki mogą być bezpośrednio niedostępne dla psa
    • dopuszczalna liczba przedmiotów: 20-25
    • dopuszczalna liczba pojazdów: 1-5
    • dyskwalifikacja za drugi fałszywy „alarm”
  2. umiejętności, które będą sprawdzane na ringach:
    • umiejętności z klas niższych
    • próbki w podłożu
    • umiejętności pracy z próbkami ułożonymi blisko siebie
    • umiejętność radzenia sobie z próbkami niedostępnymi
    • umiejętność pracy z próbkami wiszącymi
  3. poziom trudności – Klasa 3 przeznaczona jest dla zespołów bardzo zaawansowanych, poziom trudności bardzo wysoki. Podczas rozgrywania zawodów sędzia powinien sprawdzić umiejętność wyszukiwania próbek niedostępnych oraz rozpracowywania stożków próbek umieszczonych blisko siebie  (powinny się one znajdować przynajmniej na jednym z ringów).
  4. umiejscowienie próbek w poszczególnych kategoriach:

Teren/Pomieszczenia

  • próbka może być bezpośrednio niedostępna dla psa (maksymalnie na wysokości 2 metrów);
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 0.5 metra (w wypadku próbki tego samego zapachu minimum 1 metr odległości);
  • próbki mogą być umieszczone bezpośrednio w podłożu (np. lekko przykryte ziemią/piaskiem, schowane w szparze podłogi) na otwartej przestrzeni; próbki należy umieścić w sposób łatwy do odtworzenia (w przypadku uszkodzenia miejsca ukrycia przez psa);
  • próbka może być „zawieszona” (np. umieszczona na sznurku, który nie ma bezpośredniej styczności ze ścianą) o ile jest dostępna dla psów;

Przedmioty

  • dopuszczalne przedmioty – przedmioty używane w klasach niższych; kartony zaklejone taśmą w miejscu ich łączenia (zaleca się użycie dużej próbki zapachowej i odłożenie minimum 30 min); przedmioty bez otworów (przedmioty nie mogą być szczelne np. z uszczelką); torby/plecaki, walizki mogą być zamknięte na suwak (zaleca się użycie dużej próbki zapachowej i odłożenie minimum 30 min);
  • przedmioty powinny posiadać płaską podstawę utrudniającą wywrócenie;
  • przedmioty powinny być ustawione na ziemi/podłodze na której będą widoczne (zabrania się umieszczania ich w wysokiej trawie itp.); mogą być umieszczone na ścianie lub podwyższeniu (pod warunkiem, że pies ma do nich swobodny dostęp);
  • przedmioty powinny być ustawione w sposób usystematyzowany (np. rzędach, okręgu, prostokącie);
  • zabronione jest używanie małych przedmiotów (np. długopis, spinacz);
  • zabronione jest używanie przedmiotów okrągłych, rurek i innych, które łatwo wprawić w ruch;
  • zabronione jest używanie przedmiotów  typu ubranie, sprzęt rtv itp.;

Pojazdy

  • próbkę zapachową można umieścić w pojazdach z klas niższych oraz łodziach, koparkach itp.;
  • próbka może być niedostępna bezpośrednio dla psa;
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 0.5 metra (w wypadku próbek tego samego zapachu minimalna odległość wynosi 1 metr);
  • próbka może znajdować się pod podwoziem pojazdu (maksymalnie 15 centymetrów od krawędzi); należy pamiętać, by jej usytuowanie nie stanowiło zagrożenia dla psa (np. zaklinowania głowy podczas próby dostania się blisko próbki);
  • na jednym pojeździe może znajdować się więcej niż jedna próbka zapachowa (z zachowaniem dystansu minimum wspomnianego wyżej);

Ocena współpracy przewodnika i psa – podczas oceny w tej klasie należy brać pod uwagę i przyznawać punkty ujemne za – zachowania ujęte w klasach niższych.

Klasa Senior

  1. cechy charakterystyczne:
    • używane zapachy – kora cynamonu, suszona skórka pomarańczy, goździk
    • dla psów powyżej 8 roku życia
    • możliwe rozproszenia w postaci zwodniczego zapachu (w postaci kawy, pieprzu czarnego, anyżu, owocu jałowca, kardamonu, oregano)
    • liczba próbek – od 1 do 2 (próbki mogą być jednego zapachu lub obu)
    • przewodnik zna liczbę próbek
    • limit czasu: 4 minuty
    • czas jest zatrzymany po zgłoszeniu przez przewodnika znalezienia ostatniej próbki
    • dopuszczalna liczba przedmiotów w kategorii Przedmioty: 15
    • dopuszczalna liczba pojazdów w kategorii Pojazdy: 1-2
    • dyskwalifikacja za drugi fałszywy „alarm
  2. umiejętności, które będą sprawdzane na ringach:
    • umiejętności z klasy 0
    • umiejętności pracy z próbkami wielokrotnymi
    • umiejętność radzenia sobie z zapachami zwodniczymi używanymi w klasie 1
  3. poziom trudności – Klasa Senior przeznaczona jest dla zespołów średniozaawansowanych, poziom trudności umiarkowany. Ta klasa została stworzona dla psów wcześniej startujących w zawodach, które ze względu na wiek i ewentualne problemy zdrowotne nie są już w stanie rywalizować z młodszymi psami. Podczas rozgrywania zawodów sędzia powinien sprawdzić umiejętność ignorowania zwodniczych zapachów (powinny się one znajdować przynajmniej na jednym z ringów).
  4. umiejscowienie próbek w poszczególnych kategoriach:

Teren/Pomieszczenia

  • próbkę należy umieścić w sposób umożliwiający dostęp do niej psa (maksymalnie na wysokości 1 metra); podczas umieszczania próbki zapachowej sędzia powinien wziąć pod uwagę rozmiary najmniejszego psa zgłoszonego do tej kategorii;
  • próbki można umieszczać bezpośrednio przy podłożu, jednak nie w nim;
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 2 metry;
  • próbki należy umieścić w sposób utrudniający (najlepiej uniemożliwiający) chwycenie ich w zęby;
  • próbki nie wolno „świadomie zanieczyszczać” innymi naturalnymi zapachami (np. umieszczając je w wodzie, ziemi, korze, kwiatach itp. – wyjątek stanowi kategoria „przedmioty”, które mogą być wypełnione ziemią lub wodą);
  • próbka nie może być „zawieszona” (np. umieszczona na sznurku, który nie ma bezpośredniej styczności ze ścianą);

Przedmioty

  • dopuszczalne przedmioty – przedmioty używane w klasie 0; pudełka (z klasy 0) wypełnione wodą/ziemią/sianem/trocinami/itp. (próbka powinna być umieszczona maksymalnie pod 0,5 cm warstwą wypełnienia pudełka); kartony (bez otworów, ale z możliwością wydostawania się zapachu przez szczeliny); pudełka z jednym małym otworem (minimalna średnica 3 mm) ustawione tak, by był on dostępny;
  • przedmioty powinny posiadać otwór dostępnych dla psów (wyjątkiem są pudełka kartonowe);
  • przedmioty powinny posiadać płaską podstawę utrudniającą wywrócenie;
  • przedmioty powinny być ustawione na ziemi/podłodze;
  • przedmioty powinny być ustawione w sposób usystematyzowany (np. rzędach, okręgu, prostokącie);
  • zabronione jest używanie małych przedmiotów (np. długopis, spinacz);
  • zabronione jest używanie przedmiotów okrągłych, rurek i innych, które łatwo wprawić w ruch;
  • zabronione jest używanie przedmiotów codziennego użytku (ubrań, obuwia, toreb, sprzętu rtv itp.);

Pojazdy

  • próbkę zapachową można umieścić w samochodach osobowych, przyczepach oraz pojazdach typu rower, skuter, hulajnoga, taczka, kosiarka do trawy itp.;
  • próbka powinna być umieszczona tak, by pies miał do niej dostęp;
  • próbki zapachowe powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejszej niż 2 metry;
  • zabrania się umieszczania jej pod podwoziem (nie dotyczy linii karoserii);
  • zalecane jest, by na jednym pojeździe była jedna próbka (wyjątkiem jest pojazd którego długość przekracza 3 metry);

Ocena współpracy przewodnika i psa – podczas oceny w tej klasie należy brać pod uwagę i przyznawać punkty ujemne za:

  • brak odpowiedniego poruszania się przewodnika (stanie w miejscu, napieranie na psa, wywieranie swoją postawą presji – o ile wymiary lub rodzaj ringu nie wymusza tego);
  • zaczepianie asystentów/sędziego przez psa;
  • wysoki stopień pobudzenia psa objawiający się „zabawą”, chwytaniem w zęby lub niszczeniem przedmiotów/miejsc na ringu (także bez próbki zapachowej);
  • zachowania ujęte w klasie 0.

VIII. Przyznawane punkty

Po ukończeniu startu na poszczególnym ringu, zespół może otrzymać:

  • za każdą znalezioną próbkę +50 punktów;
  • ocena współpracy przewodnika i psa do +20 punktów;
  • za „czysty przebieg”: klasa 0 + 50 punktów; klasa 1 + 100 punktów; klasa 2 + 200 punktów; klasa 3 + 400 punktów; klasa Senior + 100 punktów;
  • za przebieg bez błędnego wskazania w klasie 2 i 3 zespół otrzymuje +50 punktów (w wypadku, gdy nie znalazł wszystkich próbek zapachowych – przy czystym starcie otrzymuje liczbę punktów według punktu powyżej);
  • za dokładne wskazanie miejsca ukrycia dostępnej próbki zapachowej (dopracowanie stożka zapachowego) + 10 punktów; w wypadku wielokrotnych próbek punkty przyznaje się, gdy pies wszystkie dostępne wskaże dokładnie;
  • zainteresowanie próbką lub jej nośnikiem oraz innym elementem ringu, które może skutkować zniszczeniem (drapanie, podgryzanie itp.)  – 20 punktów (minus 20 punktów);
  • upuszczenie na ringu smakołyka – 20 punktów (minus 20 punktów).

IX. Oznaczenie próbki zapachowej przez psa

  1. W Polskiej Lidze Nosework pies może w dowolny sposób oznaczać próbkę zapachową, wyklucza się jedynie zachowania mogące doprowadzić do uszkodzenia miejsca próbki lub przedmiotu (takie zachowanie może skutkować dyskwalifikacją).
  2. Sędzia przy próbkach zapachowych stosuje tzw. „zakres tak” – pod tym pojęciem kryje się tolerancja w zaliczeniu oznaczenia próbki zapachowej.
  3. „Zakres tak” sędzia określa na podstawie pracy psa i może ulec zmianie w trakcie zawodów (wraz ze zmianą czynników wpływających na rozchodzenie się zapachu).
  4. „Zakres tak” obowiązuje przy próbkach niedostępnych, jednak może też mieć zastosowanie przy próbkach dostępnych (jeżeli sędzia uzna, że są ku temu przesłanki).
  5. W wypadku próbek dostępnych dokładne wskazanie próbki zapachowej będzie premiowane dodatkowymi punktami.
  6. W wypadku wątpliwości co do wskazania przez psa miejsca próbki zapachowej, sędzia może zapytać przewodnika „gdzie?”; w takim wypadku przewodnik musi wskazać miejsce ukrycia próbki zapachowej (zabronione jest w tym czasie komunikowanie się przewodnika z psem).

X. Dyskwalifikacja podczas zawodów

  1. W trakcie trwania startów, niestosowanie się do wytycznych dotyczących poruszania się po terenie zawodów, zbliżanie się do ringu lub w jakikolwiek inny sposób utrudnianie startów oraz stosowanie metod awersyjnych może skutkować dyskwalifikacją z bieżących zawodów, czasowym lub dożywotnim zakazem udziału w imprezach organizowanych przez Polską Ligę Nosework.
  2. Zespół otrzyma dyskwalifikację za następujące zachowania:
    • samowolne wchodzenie (zarówno psa, jak i przewodnika) na obszar ringu;
    • załatwienie potrzeb fizjologicznych przez psa na ringu;
    • samowolne opuszczenie ringu przez psa (o ile nie jest spowodowane rozpracowywaniem stożka zapachowego) i nie reagowanie na przywołanie przewodnika;
    • zniszczenie próbki zapachowej, miejsca jej ukrycia lub innych elementów ringu oraz zachowanie mogące do tego doprowadzić (nadmierne drapanie, podgryzanie);
    • chwycenie dowolnego przedmiotu i nie reagowanie na polecenie oddania;
    • drugie błędne wskazanie niewłaściwego miejsca ukrycia próbki zapachowej;
    • wyraźne wskazanie psu miejsca ukrycia próbki zapachowej przez przewodnika;
    • nagrodzenie psa po zgłoszeniu „alarmu” a przed otrzymania potwierdzenia od sędziego;
    • wydanie przez przewodnika psu polecenia wskazania miejsca ukrycia próbki zapachowej po zgłoszeniu sędziemu alarm;
    • upłynięcie limitu czasu (jeżeli nie została odnaleziona wymagana liczba próbek – w klasie 2 i 3 nie został zakończony przebieg przez przewodnika);
    • dwukrotne upuszczenie smakołyka na ring lub przedmiot znajdujący się na ringu bądź rozsypanie smakołyków na ringu.
  3. Sędzia ma prawo zdyskwalifikować zawodnika w wypadku utrudniania prowadzenia zawodów (nadmiernej dyskusji, uniemożliwianiu startów innych zespołów, nie opuszczeniu ringu na polecenie sędziego itp.). Dyskwalifikacja nałożona na zawodnika przez sędziego obejmuje udział w zawodach. Dodatkowo zarząd Polskiej Ligi Nosework może nałożyć na zawodnika dyskwalifikację czasową lub dożywotnią.
  4. Dyskwalifikacja oznacza wyzerowanie punktów w danej kategorii, a zespół nie jest brany pod uwagę w klasyfikacji w niej.

XI. Kwestie sporne

  1. W kwestiach spornych na danych zawodach, nieobjętych Regulaminem, decyduje sędzia.
  2. Zawodnikowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji sędziego do zarządu Polskiej Ligi Nosework w terminie 3 dni od spornej sytuacji.
  3. Sytuacje sporne dotyczące prowadzenia zawodów oraz skargi na sędziego rozstrzyga zarząd Polskiej Ligi Nosework na podstawie zgromadzonych informacji i materiałów.

XII. Tytuły przyznawane przez Polską Ligę Nosework

  1. Każdy z zespołów, który zaliczył w danej kategorii w klasie 3 dwa czyste starty otrzymuje tytuł Champion z dopiskiem nazwy tej kategorii (np. Champion Polskiej Ligi Nosework w kategorii Pojazdy).
  2. Każdy z zespołów, który zdobył tytuły Champion we wszystkich czterech kategoriach otrzymuje tytuł Grand Champion Polskiej Ligi Nosework (w klasie Senior tytuł Champion jest przyznawany na oddzielnych zasadach).
  3. Tytuł Champion Senior uzyskuje zespół, który jest uprawniony do startowania w tej klasie i zaliczył po dwa czyste przebiegi w każdej z kategorii w klasie Senior.
  4. Zasady przyznawania tytułu Mistrz Polskiej Ligi Nosework:
    • każdy z zespołów może walczyć w danym sezonie o tytuł mistrzowski; tytuł jest przyznawany po zakończeniu ostatnich zawodów w sezonie;
    • tytuł Mistrz Polskiej Ligi Nosework jest przyznawany za dany rok kalendarzowy;
    • tytuł Mistrz Polskiej Ligi Nosework jest przyznawany w każdej z klas osobno;
    • tytuł Mistrz Polskiej Ligi Nosework jest przyznawany po zsumowaniu wszystkich punktów zdobytych w danej klasie podczas zawodów rangi mistrzowskiej w danym roku kalendarzowym;
    • w przypadku takiej samej liczby punktów, brane pod uwagę będą punkty zdobyte w zawodach pucharowych (jeżeli to nie przyniesie rozstrzygnięcia, tytuł jest przyznawany ex aequo);
  5. Punkty brane pod uwagę przy przyznawaniu tytułu Mistrz Polskiej Ligi Nosework:
    • zarówno w zawodach mistrzowskich, jak i pucharowych, sposób przyznawania punktów jest ten sam;
    • w pierwszej kolejności pod uwagę brane są punkty zdobyte w zawodach mistrzowskich;
    • zespół otrzymuje za swój start na zawodach w każdej z kategorii określoną liczbę punktów;
    • zespół otrzymuje dodatkowe punkty za zdobytą lokatę – odpowiednio – lokata 1 – 50 punktów; lokata 2 – 40 punktów; lokata 3 – 30 punktów; lokata 4 – 20 punktów; lokata 5 – 10 punktów.

XIII. Sędziowie i asystenci

  1. Sędzia na każde zawody jest wyznaczany przez zarząd Polskiej Ligi Nosework.
  2. Sędziować zawody mogą wyłącznie osoby z ważną licencją sędziowską lub osoby będące w trakcie stażu sędziowskiego (w takim wypadku nadzór nad przebiegiem zawodów sprawuje sędzia).
  3. Sędziami mogą być osoby zarówno z Polski, jak i z zagranicy (w tym wypadku organizator zobowiązany jest zapewnić tłumacza).
  4. W trakcie trwania zawodów zabronione jest zmienienie sędziego na danym ringu.
  5. Rolą asystenta jest pomoc w prowadzeniu zawodów (zakres obowiązków asystenta wyznacza sędzia).
  6. Liczba asystentów na zawodach jest zależna od potrzeb, jednak nie mniejsza niż jeden.

XIV. Opłata za udział w zawodach

  1. Udział w zawodach nosework jest odpłatny.
  2. Opłata startowa za udział zespołu w jednej kategorii wynosi 80 zł, a za zgłoszenie do czterech kategorii 220 zł.
  3. Opłata startowa jest pobierana podczas zapisów na zawody.
  4. W przypadku rezygnacji zespołu z zawodów przed ich przeprowadzeniem, opłaty nie będą zwracane, ani przenoszone na kolejne imprezy.
  5. Istnieje możliwość odsprzedania swojego miejsca na zawodach innemu zespołowi. Przewodnik jest zobowiązany samemu znaleźć chętny na jego miejsce zespół oraz poinformować o tym fakcie organizatora minimum tydzień przed planowaną imprezą.

XV. Postanowienia końcowe

  1. Wszelkie informacje o zawodach zawarte w jakichkolwiek materiałach promocyjnych i reklamowych mają jedynie charakter pomocniczy. Informacjami wiążącymi są postanowienia niniejszego Regulaminu.
  2. Polska Liga Nosework zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu zawodów w trakcie trwania sezonu po uprzednim poinformowaniu Uczestników z minimum miesięcznym wyprzedzeniem przed ich wprowadzeniem w życie.
  3. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem Regulaminu, Polska Liga Nosework ma prawo do jego wiążącej wykładni.
  4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
  5. Autorem Regulaminu, w tym przebiegu (metody przeprowadzenia/organizacji) zawodów, jest Piotr Awencki. Regulamin jest chroniony prawem autorskim, a jego nieuprawnione kopiowanie będzie traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji, skutkujący odpowiedzialnością odszkodowawczą. 
  6. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.